5–9 June 2017
Sheraton Denver Downtown Hotel, Denver, Colorado

Recognition

Student Paper Award Winner

AIAA celebrates our industry’s discoveries and achievements from the small but brilliantly simple innovations that affect everyday life to the major discoveries and missions that fuel our collective human drive to explore and accomplish amazing things.

Monday, 5 June

Aerodynamics Award Lecture
1630–1730 hrs
Chimera: A Journey, John A. Benek, Director, Computational Sciences Center, Air Force Research Laboratory

Fluid Dynamics Award Lecture
1730–1830 hrs
Prediction, Understanding and Control of Complex Unsteady Flows: Progress and Challenges, Miguel R. Visbal, CFD Technical Advisor, Aerospace Systems Directorate, Air Force Research Laboratory

Aeroacoustics Lecture
1730–1830 hrs
Noise: The Most Important Thing, Alan H. Epstein, Vice President, Technology and Environment, Pratt & Whitney

Wright Brothers Lecture in Aeronautics
1830-1930 hrs, Plaza Ballroom
Around the World with Solar Power: An Overview About The Solar Impulse Program, Solar Impulse Aircraft Design Team, Lead Lecturer: Hannes Ross

Tuesday, 6 June

Awards Luncheon—Celebrating Achievements in Aerospace Sciences
1230–1400 hrs, Plaza Ballroom
A ticket for the luncheon is required and included in the registration fee where indicated. Additional tickets for guests may be purchased upon registration or on site, as space is available.

Aeroacoustics Award
Dimitri Papamoschou, Professor, Mechanical and Aerospace Engineering The Henry Samueli School of Engineering, University of California, Irvine

Aerodynamics Award
John A. Benek, Director, Computational Sciences Center Air Force Research Laboratory

Aerodynamic Measurement Technology Award
Joseph Schetz, Fred D. Durham Endowed Chair, Crofton Department of Aerospace & Ocean Engineering, Virginia Polytechnic Institute and State University

Fluid Dynamics Award
Miguel R. Visbal, CFD Technical Advisor, Aerospace Systems Directorate, Air Force Research Laboratory

Ground Testing Award
Dan E. Marren, Director, AEDC White Oak Site Arnold Engineering Development Complex

Plasmadynamics and Lasers Award
Valentin A. Bityurin, Head, Division for Plasmadynamics and MHD Energy Conversion (Ret.), Joint Institute for High Temperatures Russian Academy of Sciences

Thermophysics Award
Bruce L. Drolen, Senior Technical Fellow (Ret.) Chief Engineer, Thermal Technology Space Platforms and Payloads Boeing Defense, Space and Security

Certificates of Merit for Best Papers

Aeroacoustics Lecture
1730–1830 hrs, Grand Ballroom 1
The Long Road to Quiet Supersonic Propulsion, Dimitri Papamoschou, Professor, Mechanical and Aerospace Engineering, The Henry Samueli School of Engineering, University of California, Irvine

Plasmadynamics and Lasers Award Lecture
1730–1830 hrs, Majestic Ballroom
Comparative Analysis of the Heat and Dynamics Effects in Magneto-Plasma Aerodynamics, Valentin A Bityurin, Head, Division for Plasmadynamics and MHD Energy Conversion (Ret.), Joint Institute for High Temperatures, Russian Academy of Sciences

Aerodynamic Measurement Technology Award Lecture
1730–1830 hrs, Director’s Row E
Direct Measurement of Skin Friction in Complex Flows, Joseph Schetz, Fred D. Durham Endowed Chair, Crofton Department of Aerospace & Ocean Engineering, Virginia Polytechnic Institute and State University

Wednesday, 7 June

Awards Luncheon—Celebrating Achievements in Aircraft and Atmospheric Systems
1230–1400 hrs, Plaza Ballroom
A ticket for the luncheon is required and included in the registration fee where indicated. Additional tickets for guests may be purchased upon registration or on site, as space is available.

Aircraft Design Award
Solar Impulse Aircraft Design Team, Lausanne, Switzerland. Award To Be Accepted by Sebastien Demont, Robert Fraefel, Peter Frei, Ralph Paul, Hannes Ross, and Thomas Seiler

Chanute Flight Test Award
Lt. Col. William R. Gray III U.S. Air Force (retired), Chief Test Pilot U.S. Air Force Test Pilot School Edwards Air Force Base

Hap Arnold Award For Excellence in Aeronautical Program Management
Robert A. Arbach, Program Manager, Defense Advanced Research Projects Agency President, Arbach Consulting, LLC

Otto C. Winzen Lifetime Achievement Award
Erich Klein, Balloon Engineer Specialist (Ret.), Columbia Scientific Balloon Facility

Theodor W. Knacke Aerodynamic Decelerator Systems Award
Elsa J. Hennings, Senior Systems Engineer, Escape, Parachute and Crashworthy Division, Naval Air Warfare Center Weapons Division

Sustained Service Award
Richard A. Wahls, Strategic Technical Advisor, Advanced Air Vehicles Program, NASA Langley Research Center

Certificates of Merit: Best Paper Awards

Thermophysics Award Lecture
1730-1830 hrs
Satellite Thermal Management: Decades of Challenges, Solutions and Lessons Learned, Bruce L. Drolen, Senior Technical Fellow, Chief Engineer, Thermal Technology, Space Platforms and Payloads, Boeing Defense, Space and Security

Multidisciplinary Design Optimization Award Lecture
1730–1830 hrs
The Role of Flexibility in Multidisciplinary Design Optimization, Rakesh Kapania, Norris and Laura Mitchell, Professor of Aerospace Engineering, Crofton Department of Aerospace and Ocean Engineering, Virginia Polytechnic Institute and State University

Thursday, 8 June

Chanute Flight Test Award Lecture
1730–1830 hrs
Flight Test and Automation, Lt. Col. William R. Gray III, U.S. Air Force (retired), Chief Test Pilot, U.S. Air Force Test Pilot School

Special Events

CFD Flow Visualization Showcase
Tuesday, 6 June

ADS and Balloons Banquet
Wednesday, 7 June, 1800 hrs
Plaza Ballroom A–B

Aeroacoustics Banquet
Wednesday, 7 June, 1800 hrs
Plaza Ballroom D–E

FAQsContact UsPoliciesMedia